Psychoterapeuta – Psycholog – Seksuolog Tomasz Brzózka, Warszawa

TERAPIA SEKSUOLOGICZNA

Seksualność to nie tylko stosunek płciowy, bliskość ciał czy stymulacja narządów płciowych, ale również znaczna część tożsamości każdego człowieka. Udane życie seksualne może być źródłem energii życiowej i przynosić poczucie fizycznego, psychicznego i społecznego dobrostanu. Seksualność jest zatem integralną częścią osobowości każdego człowieka.

Pomoc psychologa-seksuologa jest skierowana do osób, które nie są zadowolone z jakości własnego życia seksualnego, doświadczają dyskomfortu w trakcie kontaktów seksualnych (odczuwają „zbyt słabe podniecenie”, dyskomfort lub ból), są zaniepokojone własnym funkcjonowaniem seksualnym (doświadczają zbyt słabych lub nadmiernych potrzeb seksualnych, przejawiają nietypowe upodobania). Sesje terapeutyczne koncentrują się nie tylko wokół funkcjonowania seksualnego, lecz również dotyczą innych sfer życia pacjenta. Seksualność nie jest wyizolowanym elementem doświadczenia ludzkiego, ale przenika i współtworzy każdy jego obszar. Kiedy pacjent doświadcza trudności w tym obszarze, poradnictwo i terapia mogą pomóc w rozwiązaniu trudności oraz wesprzeć budowanie satysfakcjonujących i bezpiecznych relacji partnerskich.

Pomoc psychologa-seksuologa polega przede wszystkim na rozmowie oraz zalecaniu wykonywania treningów. Psycholog-seksuolog nigdy nie przeprowadza badań fizykalnych, a w sytuacji, gdy są one niezbędne, kieruje klienta do lekarza specjalisty (ginekologa, urologa, internisty, psychiatry) oraz nie wystawia recept na leki. Podczas pierwszych wizyt seksuolog próbuje zrozumieć specyfikę trudności klienta i zaplanować dalszą pomoc. Czas trwania terapii zależy od zgłaszanego problemu – czasami zdarza się, że pierwsze spotkanie okazuje się wystarczające, innym razem potrzebna jest dłuższa psychoterapia.